Nawiatr facebook nawiatr youtube nawiatr wersja polska English version deutsche Version

Nawiatr Piotr Kopczyński

Tutaj znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.


Jaka jest różnica pomiędzy wersją standardową, a sportową jachtu?
Podstawowa różnica wynika ze sposobu budowy kadłubów jachtu. Kadłuby jachtu w wersji sportowej wykonane są w technice podciśnieniowej w oparciu o materiał przekładkowy Herex. Metoda ta pozwala zredukować masę całego jachtu o ponad 100kg w stosunku do wersji standardowej. Jednocześnie pomimo zmniejszenia masy, kadłuby wykonane tą metodą są sztywniejsze. Zdjęcie obrazujące przekrój poszycia kadłuba w dwóch wersjach ich wykonania można zobaczyć tutaj. Dodatkową uboczną niejako zaletą jest to, że materiał przekładkowy w postaci pianki Herex, zapewnia dodatkową wyporność jachtu rzędu 400kg. W praktyce oznacza to niezatapialność katamaranu nawet po całkowitym zalaniu go wodą. Jacht w wersji standardowej ma kadłuby wykonane na bazie materiału przekładkowego Spheretex obniżającego masę i zwiększającego sztywność, jednak nie do poziomu wersji sportowej. Usztywnienia poprzeczne oraz koje wykonywane są podciśnieniowo w obydwu wersjach.
Dodatkowa różnica pomiędzy obiema wersjami wynika z zastosowanego osprzętu. W wersji standardowej jest to osprzęt firmy HOLT, a w wersji sportowej firmy RONSTAN.

Czemu jacht wykonywany jest z żywicy epoksydowej, a nie poliestrowej?
Kompozyty z żywic epoksydowych posiadają znacznie lepsze paramatery wytrzymałościowe w stosunku do tych opartych na żywicach poliestrowych. Wykazują się stabilnością wymiarową (brak skurczu) oraz niepodleganiu zjawisku osmozy. Pomimo, że dwukrotnie droższe od żywic poliestrowych, używane są powszechnie w dziedzinach gdzie wytrzymałość, sztywność i lekkość konstrukcji jest cechą najważniejszą np. w lotnictwie, sportach motorowych czy w produkcji wyczynowego sprzętu sportowego. Użycie żywic epoksydowych, w produkcji katamaranu Nawiatr 700K, w połączeniu z technikami podcisnieniowymi gwarantuje bezpieczeństwo oraz odpowiednie parametry mechaniczne.

Jaki jest czas produkcji katamaranu Nawiatr 700K?
Czas budowy zależy od wersji jachtu i wybranych opcji wykonania. Ze względu na to, że każdy jacht budowany jest pod konkretne zamówienie (nie mamy gotowych jachtów w magazynie), czas budowy wynosi około 3 miesięcy.

Czy jest jakaś przyczepa przeznaczona do wożenia katamaranu Nawiatr 700K?
Tak. Na zamówienia dostarczamy przyczepę przystosowaną do przewożenia katamaranu Nawiatr 700K. Ze względu na niewielką masę jachtu dopuszczalna masa całkowita przyczepy (DMC) wynosi 1100kg. Z tego względu, w większości przypadków, do przewożenia katamaranu Nawiatr 700K wystarcza kategoria B prawa jazdy. (ze względu na małe DMC przyczepy, spełnienie warunku, że suma DMC pojazdu i DMC przyczepy jest mniejsza od 3500kg jest łatwe)
Przyczepa wyposażona jest w łoże oraz uchwyty mocujące pozostałe elementy katamaranu. Przyczepa uwzględniona jest w wycenie jachtu w "Opcjach" dostawy.

Ile czasu zajmuje wodowanie jachtu i jak się odbywa?
Wodowanie katamaranu Nawiatr 700K zajmuje dwóm osobom około 2 godzin.
Na czas transportu szerokość jachtu musi zostać zmniejszona do wymaganych przepisami 2,5 metra. W praktyce oznacza to konieczność wymiany długich belek mocujących pływaki i zastąpienia ich krótszymi belkami transportowymi. Operacje tą najlepiej wykonuje się na lądzie z uzyciem dźwigu. Poszczególne etapy wymiany belek można zobaczyć na zdjęciach w galerii. W czasie transportu wszystkie demontowalne elementy jachtu montowane są na przyczepie.

Co oznacza określenie "prędkość 20 węzłów +"?
Prędkość maksymalna katamaranu, Nawiatr 700K zależy od umiejętności żeglarskich sternika, wersji jachtu oraz warunków pogodowych (w szczególności zafalowania akwenu). Katamaran Nawiatr N700K w wersji sportowej jest przygotowany do osiągania w sprzyjających warunkach prędkości zbliżonych do 20 węzłów. Pomimo, że do tej pory nie odbyły się jakieś specjalne próby prędkości, prototypowy Nawiatr 700K żeglował już z prędkością 19 węzłów żeglując stabilnie na dwóch pływakach. Należy jednak pamiętać, że Nawiatr 700K został zaprojektowany, jako jacht turystyczny, w założeniu, więc, nie ma służy do bicia rekordów prędkości.

Copyright (c) 2012 Piotr Kopczyński - Nawiatr, Nawiatr 700K, Piotr Kopczyński, projektowanie jachtów żaglowych, projekt jachtu, projekt żaglówki, one-off, konstrukcja przekładkowa, przekładka, pompa próżniowa, jednostkowe wykonanie jachtu, infuzja, szybki katamaran, katamaran turystyczny, szybki katamaran turystyczny, sandwicz, sandwich